ISTA Szkoła Tańca Irlandzkiego
ISTA Feis in Cracow 2008
ISTA Feis in Cracow 2008
poradnik

Zamieszczamy tu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące nauki tańca, zapisywania się na zajęcia, stroju i butów itp. Dalsze pytania możecie zadawać telefonicznie lub mailowo pod adresem ista@ista.art.pl.

Czym różnią się kurs i warsztaty?

Kurs trwa dłużej (najczęściej przez cały rok szkolny, choć zdarzają się też kursy miesięczne i dwumiesięczne), a zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Warsztaty to forma krótsza i intensywna - trwają od jednego do kilku dni, zajęcia odbywają się codziennie.

Jestem zdecydowany na wzięcie udziału w kursie lub warsztatach. Jak się zapisać?

W przypadku kursów prosimy o zgłoszenie mailem lub telefonicznie (do osoby odpowiedzialnej za zapisy w danym mieście). W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. W przypadku warsztatów (zajęć weekendowych lub kilkudniowych) z powodu ograniczonej liczby miejsc na warsztatach rezerwacja jest niezbędna. Ważna jest ona przez 10 dni, w tym czasie należy dokonać wpłaty należności na nasze konto. Po wpłynięciu należności otrzymacie potwierdzenie udziału w warsztatach.

Jest już środek semestru. Czy muszę czekać na nowe grupy?

Zazwyczaj istnieje możliwość dołączenia do grupy, która ma już zajęcia od jakiegoś czasu. Instruktor może zająć się także osobą mniej zaawansowaną i pomóc jej wyrównać poziom. W przypadku, gdy do grupy dołącza kilka osób, zajmuje się nimi drugi instruktor, a jeśli chętnych będzie wystarczająco dużo, możemy otworzyć nową grupę. Prosimy o kontakt z odpowiednim oddziałem ISTA. Jeśli wolisz mieć pewność, że nadrobisz kilka zajęć, które już się odbyły, proponujemy sprawdzić, czy w najbliższym czasie nie przewidzieliśmy intensywnych warsztatów (np. weekendowych).

Bardzo chcę uczyć się tańca, ale nie działacie w mojej miejscowości. Co mogę zrobić?

Zapraszamy Cię na intensywne krótsze warsztaty i letnie szkoły tańca - spotkasz tam wielu tancerzy z różnych polskich miast, którzy są w tej samej sytuacji! Jeśli jednak zależy Ci na nauce w Twojej miejscowości, doradzamy Ci zebranie grupki osób podobnie jak ty zainteresowanej nauką tańca - nasz instruktor może wtedy przyjeżdżać do Was (jednorazowo lub regularnie, np. co miesiąc), a koszty rozłożone na więcej osób nie będą wysokie.

Jakie możliwości rozwoju oferuje ISTA swoim uczniom?

Staramy się przybliżać naszym uczniom kulturę i tradycję Irlandii organizując pokazy, zabawy taneczne i koncerty muzyczne oraz informując o podobnych imprezach odbywających się w miastach, gdzie działamy. Zaawansowani uczniowie szkoły biorą udział w pokazach, reprezentując szkołę na różnego rodzaju imprezach. Jesteśmy zarejestrowani w Komisji Tańca Irlandzkiego, więc ucząc się w naszej szkole możesz rozwijać się i podwyższać swoje kwalifikacje biorąc udział w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego odbywających się na całym świecie oraz oficjalnych egzaminach na stopnie taneczne Komisji (grade exams), zaliczając kolejne tańce na coraz wyższych poziomach trudności i uzyskując indywidualną ocenę profesjonalnego egzaminatora Komisji (więcej informacji o stopniach znajdziecie w poświęconym im dziale naszej strony).

Czy muszę przyjść z partnerem lub partnerką?

Nie ma takiej potrzeby - tańce irlandzkie wykonuje się solowo lub w setach (grupach) o różnej liczbie tancerzy. Oczywiście jeśli chcecie, możecie zapisać się na zajęcia we dwójkę abo ze znajomymi!

Czy uczycie osoby w określonym wieku? Czy wymagana jest specjalna kondycja?

Nie ma ograniczeń wiekowych - na nasze zajęcia chodzą uczniowie, studenci, osoby pracujące... Zalecane jest podstawowe poczucie rytmu i gotowość do intensywnych ćwiczeń. Zajęcia taneczne pomagają wyrobić kondycję, a przeciwwskazaniami są jedynie schorzenia serca, płuc lub stawów. Jeśli macie wątpliwości co do swojej kondycji i szybkości z powodu wieku lub ograniczeń fizycznych, najlepiej wybrać mniej wymagające kursy, np. kurs tańców ceili (irlandzkich tańców grupowych).

Jak należy się ubrać na zajęcia taneczne?

Można przyjść w dowolnym wygodnym, prostym i niekrępującym ruchów stroju, który umożliwia instruktorowi ocenę Twojej pracy nóg i postawy. Najlepsze są spodnie sportowe krótkie lub do kolan, leginsy, krótkie sukienki, spódniczki. Na górę - koszulki, bluzki (nie powinny być zbyt obszerne, uniemożliwiając ocenę postawy lub pracy rąk). Jako dodatek do stroju najczęściej spotyka się "tradycyjne" białe irlandzkie skarpety do pół łydki (można je zakupić u instruktorów lub zastąpić zwykłymi białymi skarpetami) lub gładkie czarne kryjące rajstopy o grubości 60, 80 lub 100 den. Ze względu na elementy rozciągania uwzględnione w zajęciach strój powinien umożliwiać siadanie lub kładzenie się na podłodze. Warto zadbać o sportową bieliznę, w tym spodenki noszone pod krótkimi sukienkami lub spódniczkami. Instruktor może mieć własne preferencje co do stroju uczestników zajęć - najlepiej porozmawiać o tym na pierwszych zajęciach.

Jakich strojów należy unikać?

Zdecydowanie odradzamy wkładanie dżinsów, swetrów, obszernych bluz - są niewygodne i jest w nich gorąco. Nie powinno się nosić przez cały czas długich spodni zakrywających kostki ani obszernych getrów (ocieplaczy), ponieważ instruktor musi mieć możliwość sprawdzania pracy nóg i sylwetki. Gładkie kolory sprawdzają się lepiej niż intensywne wzory, nie powinno się także nosić wzorzystych rajstop. Cienkie rajstopy mogą się łatwo porwać, zwłaszcza przy stepie lub rozciąganiu - zalecamy grubość co najmniej 60-80 den. Panie nie powinny wkładać długich spódnic ani sukni (z wyjątkiem zajęć ze szkockich tańców SCD, na tych kursach są one jak najbardziej wskazane!).

Czy są ograniczenia dotyczące fryzury, biżuterii?

Długie włosy należy związać lub upiąć, żeby nie opadały na twarz ani nie uderzały partnerów w tańcu. Nie powinno się nosić biżuterii takiej jak długie kolczyki, korale, łańcuszki, duże pierścienie itp., która może się zahaczyć, zerwać lub zaplątać. W tańcach grupowych jest wiele podań rąk, dlatego warto zwrócić uwagę, czy nie skaleczymy innych tancerzy długimi paznokciami lub tipsami.

Jakie buty do tańca należy mieć?

Właściwe buty do tańca irlandzkiego to specjalne sznurowane czarne baletki dla pań oraz reel shoes dla panów (do tańców softshoe) oraz buty do stepu irlandzkiego. Do tańców szkockich nosimy sznurowane szkockie baletki (o innym kroju niż irlandzkie).

Czy od początku muszę mieć właściwe buty do tańca?

Szczególnie w przypadku osób początkujących właściwe buty do tańca można czasowo zastąpić innymi. Zamiast baletek irlandzkich lub szkockich: dowolne baletki taneczne lub gimnastyczne, lekkie buty sportowe, tenisówki (buty powinny umożliwiać stawanie na palcach). Zamiast butów do stepu irlandzkiego: półbuty lub buty sportowe na sztywnej podeszwie i szerszym obcasie. Właściwe buty powinno się nabyć w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia nauki tańca, aby być w stanie jak najlepiej korzystać z zajęć i pracować nad właściwą techniką taneczną.

Czy mogę kupić buty do tańca za pośrednictwem szkoły?

Tak, nasza szkoła składa zbiorowe zamówienia na buty dla uczniów ISTA, co pozwala obniżyć cenę butów lub uniknąć kosztów przesyłki. Instruktorzy ISTA pomagają w wyborze butów i w dobraniu właściwego rozmiaru.

Co jeszcze trzeba wziąć na zajęcia taneczne?

Dobrze jest wziąć wodę lub inny napój niegazowany, może przydać się mały ręcznik. Warto nosić dodatkową cieplejszą bluzę, którą zdejmuje się po rozgrzewce. Jeśli chcesz zapisać kroki do ćwiczenia w domu, weź przybory do pisania.

Mam jeszcze wiele pytań! Jak mogę uzyskać odpowiedzi?

Napisz do nas lub zadzwoń - instruktorzy ISTA postarają się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania związane z tańcem irlandzkim.

do góry